Jak hřešit bez lepku a bez laktózy?

bez lepku a laktozyTaké jste dostali chuť na sladké, ale musíte vybírat bezlepkové nebo bez laktózové potraviny?  Vyhýbat se lepku či laktóze není lehké. Obzvlášť když se objevují ve většině průmyslově zpracovaných potravin. Ale nezoufejte. U Štíhlonožky si díky široké nabídce zdravých dobrot určitě vyberete :)  I s alergií, nebo intolerancí na lepek si můžete dopřát čokoládu, tyčinky a další pochutiny.

Mléko a pšenice, potraviny, které jsou přirozenou součástí našeho jídelníčku už od dětství. Ale mohou nám někdy způsobit trávicí problémy, alergie, ekzémy a další potíže. Proč je tomu tak?

 

BEZ LEPKU

lepekNejprve se podíváme na lepek, neboli bílkovinou, vyskytující se nejen v pšenici, ale také v ječmenu, žitu, ovsu a špaldě. Obilí pěstujeme už od pradávna. Proč tedy na tuto surovinu máme alergii nebo intoleranci? Důvodem je rozvoj zemědělství. Více než kdy jindy se snaží zemědělci dosáhnout co největší produkce. Přichází na řadu zemědělské stroje a chemické postřiky. To vše však kromě výnosnosti půdy mění také vlastnosti pšenice a dalších obilovin. Tato obilovina má na první pohled benefit v kuchyni - lepší lepivost těsta. Také se tolik nedrobí. Tento benefit se však ve střevech promění v problém. Lepek ve střevech vytváří nepřirozený lepkavý film.

Pokud nemáme žádnou alergii a intoleranci na lepek, ani tak není dobré to s ním přehánět. Kolik lepku v podobě chleba, rohlíků, koláčků, nebo těstovin denně sníme? Navíc se vyskytuje také v potravinách, ve kterých to nečekáme, jako jsou salámy, jogurty nebo konzervy. Slouží totiž jako levné pojidlo. Naštěstí lze lepek nahradit například rýžovou, kukuřičnou nebo ovesnou moukou.

Mám pro Vás pár sladkých tipů, u kterých Vám lepek chybět nebude :) 

11321087640

 

 

 

BEZ LAKTÓZY

laktózaJak to je s mlékem? V mléce všech savců, takže nejen kravském, ale také v ovčím a kozím mléce se nachází laktóza – mléčný cukr.  Laktóza se v tenkém střevě štěpí na jednoduché cukry. Někteří lidé však tyto cukr nedokáží řádně zpracovat, proto musí mléko a mléčné výrobky vyřadit z jejich jídelníčku.

Dnes naštěstí lze laktózu snadno nahradit rostlinným mlékem. Chutné je například mandlové, sójové nebo kokosové mléko. Ne všechny sladkosti musí obsahovat laktózu. Vyberte si sladkou tečku například z této nabídky.

 

10751030274

 

Jaká sladká tečka bez lepku nebo bez laktózy chutná Vám?